24. 4. 2014.

kameni grad

   U istočnom delu Makedonije, 8 km severozapadno duž glavne ceste za Kratovo naići ćete na selo Kuklica. Ovo malo selo tipičnog raštrkanog tipa, nalazi se na desnoj strani doline reke Kriva Reka. Odatle, još 2-3 km, zemljani put će vas dovesti do geološkog rezervata pod nazivom “Vesela Svadba” ili “Kuklica.” Ove kamene figure lokalno stanovništvo naziva Lutke. Već 100.000 godina, 120 impresivnih kamenih stubova čuva stražu u malenom selu.

 Naučnici kažu da su figure prirodna pojava uzrokovana dugotrajnom erozijom vulkanskih stena u razdoblju između eocena i pliocena i stare su između 15 i 20 miliona godina. Atmosferski uticaji su ih gradili, modelirali, i stoga imaju tako karakterističan oblik. Ovaj spori proces nastavlja se i danas, menjajući oblik stena, čime se neke postupno uništavaju, a druge stvaraju. Zbog ukupno visokog intenziteta erozije u Makedoniji, takve pojave su se dogodile na nekoliko lokacija, ali najzanimljivija pojava zemljanih piramida, sa tipičnim karakteristikama, nalazi se u području sela Kuklica. Ovi stubovi su interesantni sa aspekta svoje veličine, morfologije, nastanka i značaja.
 Postoje mnoge legende i mitovi o njihovom postajanju, a najpoznatiji je onaj prema kojem su kamene figure svatovi, koje je proklela ostavljena mlada i pretvorila u stene. Postoji 120 kamenih figura, jedna pored druge, a dosežu visinu i do 10 metara. 
 Jedna legenda kaže da je nekada davno, jedan mladić iz sela Kuklica (koji se nalazi iznad Kamenog grada), koji nije mogao da odluči koju devojku da oženi, zamolio dve devojke da mu budu neveste. Venčanje obema devojkama je bilo isplanirano u jednom danu. Nekada je bila tradicija da se dve svadbe ne smeju praviti u istom danu, jer mlade nisu smele da vide jedna drugu tokom svog venčanja - koje se smatralo lošom srećom. Jedna od dve mlade, ne znajući to, pobegla je iz svoje kuće da vidi ko se venčava. Kada je videla svog momka sa drugom devojkom, proklela je sve da se pretvore u kamen, kao i sebe. I tako i beše. Meštani sela kažu da se svakih 5-6 godina pojavljuje nova figura.
 Druga popularna legenda kaže da se u području nalazila šuma, ali da je zbog čestih bitaka izgorela. Zatim je područje postalo pustoš, temperature vrlo niske, a kada je vojska prošla kroz njega, svi su se vojnici pretvorili u stene. 

 Bilo da verujete u legende ili ne, mnogi posetioci ove neobične lokacije često tvrde da područje ima pomalo mističnu auru, a kamene formacije, koje su nastale nepravilnom erozijom vulkanskih stena, privlače radoznale turiste već vekovima. Ovaj lokalitet je zaštićen kao prirodna retkost. Legende ili istine, nije važno. Važno je sačuvati tajanstvene “okamenjene svatove”, a možda će vreme samo odgonetnuti ovaj neobični fenomen.

Нема коментара: